Te hallottál már a „mámor gyümölcséről”? Ha nem, akkor ideje megismerkedned a Marulával, ami Afrikában már évezredek óta a helyiek egyik legbecsesebb természetes kincse. A szavannák napsütötte tájain vadon növő fa gyümölcse nemcsak a vadállatok (mint az elefántok) kedvence, hanem mostanra a gasztronómia és a kozmetika világát is meghódította.

Mi is pontosan a Marula gyümölcs?

A Marula (Sclerocarya birrea) Dél- és Kelet-Afrika szavannáin honos fa termése, amely vadon nö, de már termesztett változatai is megjelentek. A fa közvetlen napfényt és meleg klímát igényel, és a nyár végén érik be a gyümölcse. A termés sárgás, körte alakú, sima héjjal, amely alatt zamatos, enyhén savanykás és édes gyümölcsbél rejtőzik.

Az íze gyakran hasonlítják a citrusfélék és a barack keresztezéséhez, kellemesen frissítő, édeskés-savanykás karakterrel. Nem csoda, hogy a helyiekből készült hagyományos italok és dzsúszok mellett a világhíres Amarula likőr alapanyagává is vált.

Hogyan terem a Marula?

A marula fa (Sclerocarya birrea) Afrikában, főként a szubszaharai területeken őshonos. Vadon nö, és kifejezetten száraz, meleg éghajlatot kedvel. Tavasszal a fák apró sárga virágokat hoznak, amelyekből nyár végére érnek meg a délként sárgás, kerekded gyümölcsök. A gyümölcs húsos, zamatos, kissé citrusos ízvilággal rendelkezik, ami frissítő és édeskés-savanykás egyben.

Vitamin- és ásványi anyag tartalom

A Marula gyümölcs nemcsak finom, hanem rendkívül gazdag tápanyagokban is:

  • C-vitaminban rendkívül magas: többszöröse a narancs C-vitamin-tartalmának, ezért tőkéletes immunerősítő.
  • E-vitamin: antioxidánsként védi a sejteket a szabad gyökök ellen.
  • Magnézium és kalcium: támogatja a csontok egészségét.
  • Omega-6 zísavak: főként a magjából hidegen sajtolt olajban találhatók, melyeket a kozmetikai ipar is előszeretettel alkalmaz.
Marula Gyumolcs
A Marula gyümölcs spontán erjedhet a fán, aminek köszönhetően a vadállatok gyakran kissé „bódult” állapotba kerülhetnek, ha túl sokat fogyasztanak belőle!

Hagyományos gyógyászatban való felhasználás

A marula fát és gyümölcsét a helyi afrikai közösségek generációk óta használják. A gyümölcsből készült főzeteket hagyományosan frissítő italként fogyasztották, míg az olaját a bőr és a haj ápolására alkalmazták. A fa kéregét egyes helyeken a népi gyógyászatban használták különböző főzetek alapanyagaként.

Történelmi és kulturális háttér

A marula gyümölcsöt Afrikában már több mint 10 000 éve ismerik és használják. A legkorábbi leletek Dél-Afrika területéről származnak, ahol őskori települeseken találtak marula magokat. A gyümölcs népszerűsége a helyiek körében táplálkozási értékének és sokoldalú felhasználhatóságának köszönhetően terjedt el.

Mítosszal átszőtt gyümölcs

A marula nemcsak táplálékforrás, hanem fontos kulturális szimbólum is Afrikában. Egyik legismertebb monda szerint a marula fa „a termékenység és a bőség jelzője”. Egyes afrikai kultúrákban a marula fája alatt tartják az esküvői ceremóniákat, mert hisznek abban, hogy szerencsét és bő gyermekáldást hoz a fiatal párnak. Emellett létezik egy mítosz, amely szerint a marula erjedt gyümölcsei a vadállatokat mámoros állapotba hozzák – innen ered a „mámor gyümölcse” elnevezés is.

A marula gyümölcs több, mint egy egzotikus finomság: ez egy darabka Afrika, amely a tányérunkon vagy a kozmetikumainkban képes megjeleníteni a szavannák varázsát. Ha valami igazán különlegeset keresel, a marula remek választás!

A gyümölcs ereje, ami felfrissít és feltölt!

Bevásárlókosár0
Nincs termék a kosaradban!
Vásárlás folytatása
0